معرفی تجهیزات کامپیوتر

انتشار مشخصات پردازنده گرافیکی پونته‌وکیو Xe اینتل

انتشار مشخصات پردازنده گرافیکی پونته وکیو Xe اینتل

در سال‌های اخیر AMD یک رقیب جدی در برابر اینتل و انویدیا شده است. اینتل کار بر روی معماری Xe برای پردازنده‌های گرافیکی را شروع کرده و  قصد دارد نه تنها برای ساخت کارت‌های گرافیکی یکپارچه و مجزا از آن استفاده کند بلکه با پردازنده های گرافیکی سری پونته‌وکیو (Ponte Vecchio) در زمینه مراکز داده با انویدیا رقابت کند.

اینتل چند روز پیش جزئیات مربوط به پردازنده گرافیکی پونته‌وکیو را منتشر کرد. پونته‌وکیو با استفاده از فرآیند لیتوگرافی هفت‌نانومتری اینتل تولید می‌شود. پردازنده‌ی مرکزی Core i9-9900K که بهترین عملکرد دربازار را دارد از لیتوگرافی ۱۴ نانومتری اینتل بهره می‌برد. پونته‌وکیو دارای طراحی ماژول چند هسته‌ای خواهد بود یعنی دقیقاً مانند نسل بعدی پردازنده‌های گرافیکی انویدیا. در این طرح از فناوری تراشه Foveros  اینتل استفاده شده است که اجازه می‌دهد دای‌های (Die) پردازنده‌ها را روی هم قرار دهد تا نهایتا چیپست‌های ماژول‌های چندتراشه‌ای، کارآمدتر با یکدیگر ارتباط برقرار کنند. همچنین اینتل از فناوری Intel Multi-Die Interconnect Bridge یا EMIB برای الحاق تراشه‌ها به یکدیگر استفاده می‌کند.

پونته‌وکیو از معماری پایه مشابه تراشه‌های Xe که اینتل در این نسل به کار می‌برد استفاده می‌کند. این معماری بعدا به زیر معماری‌های فرعی تقسیم خواهد شد.

ماه گذشته اینتل اعلام کرد كه این شركت در حال کار روی محصولات با لیتوگرافی 7 نانومتری و پردازنده‌ گرافیکی مجزایی با تمرکز در زمینه “مرکز داده” در سال ۲۰۲۱ است. با رویکرد جدید اینتل در تولید محصولات گرافیکی، رقبا نیز سعی در عرضه محصولات خود کرده و بازار پردازنده‌های گرافیکی در آینده رو به بهبود خواهد رفت.

منبع: https://techreport.com

همچنین بخوانید: آخرین درایور پردازنده های گرافیکی AMD

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *