آموزش, معرفی

انواع سنسور های گوشی موبایل

سنسور گوشی موبایل

انواع سنسور های گوشی موبایل

انواع سنسور های گوشی موبایل – گوشی های امروزی آنقدر پیشرفت کرده اند که دیگر تلفن های چند سال پیش نیستند که فقط برای پیامک یا زنگ زدن استفاده می شدند.این پیشرفت باعث شده تا ویژگی های جدیدی به گوشی ها افزوده شود.از این رو گوشی ها باید قطعات جدید تری را در خود جای میدادند.برای مثال این تغییرات با رنگی شدن صفحه نمایش شروع شد.با دوربین ادامه پیدا کرد و در هیجانی ترین قسمت گوشی ها دارای صفحه نمایش لمسی شدند.این تغیرات باعث شد سنسور ها و قطعاتی به گوشی ها اضافه شوند که گاه برای بهبود عملکرد و گاه برای محافظت از گوشی به کار گرفته می شوند.شاید برای خرید گوشی در مشخصات گوشی ها قسمتی را برای سنسور ها دیده باشید.

برای مثال سنسور مجاورت برای خاموش شدن صفحه نمایش هنگام نزدیک شدن گوشی ( در هنگام تماس و یا گوش دادن به پیام صوتی در پیامرسان ها ) .این سنسور ها ویژگی های شگفت انگیزی به تلفن همراه اضافه میکند.

در ادامه به معرفی و کاربرد سنسور های گوشی موبایل می پردازیم.

سنسور مجاورت یا proximity

سنسور مجاورت مورد استفاده در تلفن های همراه کاربردهای بسیاری دارد . این برنامه ها هر دو به طور پیش فرض در تلفن همراه گنجانده شده اند و به عنوان یک ویژگی در دستگاه ها مورد استفاده قرار می گیرند.

اگر بخواهیم کاربرد این نوع سنسور ها را شرح دهیم می توانیم بگوییم هنگام تماس یا گوش دادن به پیام های صوتی در پیامرسان ها با نزدیک کردن تلفن به گوش صفحه لمسی غیرفعال و صفحه خاموش می شود که تلفن همراه نزدیک به گوش باشد و کاربر با آن صحبت کند.

سنسور ژیروسکوپ یا Gyroscope

سنسور گوشی موبایل

این سنسور تقریبا شبیه سنسور شتاب سنج است .عملکرد هر دو آنها تشخیص حرکد و چرخش تلفن می باشد .  هر دو سنسور در تشخیص موقعیت دستگاه موثر هستند ، اما دقت سنسور ژیروسکوپ بسیار بالاتر از شتاب سنج ، هرچه بیشتر حرکت دستگاه را تشخیص دهد و جزئیات بیشتری را که به پردازنده ارائه می دهد و عملکرد دقیق تری را به نمایش میگذارد .

این سنسور میتواند برای کاربرانی که عکاسی پانوراما یا عکاسی Landscape میکنند بسیار تاثیرگذار باشد زیرا به راحتی تمام حرکات گوشی را تشخیص و برای نمایش و عملکرد ارسال میکند.

سنسور گرماسنج

شاید کمتر از این سنسور با خبر باشید اما این سنسور یکی از سنسور های فوق العاده مهم در همه گوشی ها محسوب میشود.هر گوشی حداقل یک دماسنج دارد که دمای اجزای داخلی گوشی ، از جمله باتری و پردازنده را اندازه گیری می کند ( البته ممکن است در گوشی های رده بالا و پرچمدار این مورد به چند عدد نیز افزایش یابد )

این سنسور ها قطعه هایی که گرما تولید میکنند را زیر نظر دارد تا در صورت گرم شدن بیش از حد ،تلفن را در حالت فریز و یا خاموش قرار دهد تا قطعه ها دوباره به دمای پایین برگردند. که دمای دستگاه پایین نیاید و گرمای بیش از حد به تلفن آسیب نرساند.

 

برای خرید تلفن همراه از سایت فلومی کلیک کنید

سنسور روشنایی

این سنسور یکی از سنسورهای پرکاربرد در گوشی های هوشمند می باشد. این سنسور در کنار دوربین جلوی تلفن همراه قرار دارد و وظیفه تشخیص میزان نور محیط را بر عهده دارد که میتواند امور مختلف را در خروجی کار انجام دهد. بنابراین یکی از سنسورهای پرکاربرد در گوشی است. هنگامی که کاربر روشنایی صفحه را در حالت خودکار تنظیم می کند ، صفحه با استفاده از یک سنسور نور صفحه را کم نور یا روشن می کند. به این ترتیب پس از قرار گرفتن در معرض نور زیاد ، روشنایی صفحه را افزایش می دهد تا محتوا به راحتی دیده شود و در صورت قرار گرفتن در فضای کم نور و تاریک ، از روشنایی صفحه می کاهد.تا نور مناسب محیط و چشم کاربر تنظیم شود.

سنسور گام‌شمار

اکثرا در گوشی ها به همراه یک برنامه ورزشی ارائه میشود.این سنسور یکی از محبوب ترین و برای ورزشکاران به یکی از پرکاربرد ترین سنسورها در گوشی های هوشمند جدید تبدیل شده است که به لطف آن کاربر می تواند تعداد مراحل و میزان کالری مصرفی را اندازه گیری کرده و روند سلامتی خود را بررسی کند.این سنسور میتواند نحوه راه رفتن را با داده های سنسور شتاب سنج نیز ترکیب و تشخیص دهد.

سنسور فشارسنج

سنسور فشار سنج یا Barometer وظیفه اندازه گیری فشار جو واتمسفر را بر عهده دارد ، که با تشخیص ارتفاع از سطح دریا انجام می شود. این سنسور به GPS تلفن کمک می کند تا با دقت بیشتری نمایشگر را نشان دهد موقعیت جغرافیایی کاربر و کاربر همچنین از فشار جو محلی که در آن است آگاه است.اکثر کاربران از وجود این سنسور در تلفن خود بی خبرند.

 

سنسور اثر انگشت

سنسور گوشی موبایل

پرکاربرد ترین سنسور گوشی همین سنسور اثر انگشت یا سنسور Fingerprint است.این سنسور برای اولین بار در آیفون 5s ، گلکسی اس 5 و اچ تی سی وان مکس مشاهده شد.

سنسور اثر انگشت انواع مختلفی دارد که میتوان از آن ها در گوشی های تلفن استفاده کرد .این سنسور اپتدا در کناره ها یا جلو یا پشت گوشی تعبیه میشد ( سنسور اثر انگشت اپتیکال ) اما در گوشی های جدید این مورد به سنسور اثر انگشت به زیر نمایشگر و از نوع ( اولتراسونیک ) تبدیل شده .  این سنسور می تواند برای پرداخت هزینه هایی مانند سیستم Apple Pay یا صرفاً جایگزینی الگو و رمز عبور برای باز کردن قفل تلفن هوشمند مورد استفاده قرار گیرد.

سنسور اینفرارد

ویژگی ای که امروزه در تلفن ها ی همراه مشاهده می کنید پورت مادون قرمز یا انفجار مادون قرمز است.روش های زیادی برای تبدیل تلفن همراه به کنترل کننده تلویزیون وجود دارد. بسیاری از برندها از این ویژگی در گوشی های خود استفاده می کنند. این ویژگی را می توانید در تلفن شیائومی خود صرف نظر از قیمت بالاتر تلفن همراه با نام تجاری شیائومی مشاهده کنید.

 

برای خرید تلفن همراه از سایت فلومی کلیک کنید

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *