اخبار, اخبار قطعات کامپیوتر

بایوس چیست و کاربرد بایوس در سیستم

بایوس چیست و کاربرد بایوس در سیستم

بایوس چیست و کاربرد بایوس در سیستم

مقدمه

بایوس چیست و کاربرد بایوس در سیستم – کلمه ی بایوس ; کوتاه شده ی عبارت ; basic input/output system به معنی سیستم ورودی / خروجی پایه‌ای است. پس از روشن شدن سیستم و ; قبل از بالا آمدن آن ; چیپست بایوس فعال شده و بررسی های اولیه را برای بوت شدن سیستم انجام می دهد ; به صورت کلی بایوس عملکرد های ضروری سیستم را بررسی می کند و به روز بودن آن بسیار اهمیت دارد.
این قطعه برای سیستم ها به گونه ای حیاتی است که اگر به هر دلیلی حذف شود ; دیگر نمی توان از سیستم استفاده کرد و باید تعمیراتی روی سیستم صورت گیرد. بایوس یک Firmware است که در داخل یک چیپ قرار گرفته و بر روی مادربرد قرار می گیرد.

بایوس دوگانه

بعضی از مادربرد ها دارای دو چیپ bios هستند ; که یکی از آن ها چیپ اصلی و دیگری چیپ پشتیبان است ; و در صورتی که چیپ اصلی به هر دلیلی فعال نشود ; و از کار بیوفتد چیپ پشتیبان وارد عمل شده و سیستم را راه اندازی می کند.

UEFI – بایوس چیست و کاربرد بایوس در سیستم

به بیان ساده UEFI را می توان ; نوعی جایگزین توسعه یافته به جای بایوس معرفی کرد ; و نکته ی قابل توجه این است که روشی برای تغییر حالت از BIOS به UEFI وجود ندارد ; و تنها راه ایجاد تغییر در سیستم های قدیمی خرید سخت افزار به روز است ; که قابلیت پشتیبانی را داشته باشد ( اغلب سیستم های جدید پشتیبانی کاملی از UEFI دارند ) ; UEFI همان کاری را که بایوس انجام می دهد را به صورت بهینه و به صرفه تر و در یک فضای جدید تر انجام می دهد.
بایوس چیست و کاربرد بایوس در سیستم

ارتباط UEFI با BIOS

UEFI طراحی شد تا بتواند جایگزین بایوس شود و دسترسی های بیشتری نسبت به آن داشته باشد ، عده ای معتقد اند که ; UEFI یک بایوس مدرن است. از توانایی های آن می توان به Secure Boot , Cryptography , ریموت و ابزار های یافتن خطا در سیستم ; اشاره کرد علاوه بر این ویژگی ها برخلاف بایوس در UEFI می توان از ماوس هم استفاده کرد ; که این موضوع کارکردن با سیستم را برای کاربران آسان تر می کند.

وظایف بایوس – بایوس چیست و کاربرد بایوس در سیستم

همانطور که در موارد بالا توضیح دادیم بایوس وظایف زیادی دارد که در ادامه به بررسی تعدادی از این وظایف می پردازیم:

حالت POST ( Power On Self Test ) : متوجه شدیم که ; بایوس قبل از همه ی سخت افزار ها شروع به کار می کند ; و دلیل این موضوع این است که ; قطعات ; سخت افزاری را قبل از بالا آمدن سیستم عامل ; کاملا تست می کند و از عملکرد صحیح آنها مطمئن می شود و درصورت وجود مشکل در قطعات سخت افزاری به کاربر اطلاع می دهد.

پیکربندی بایوس : شما می توانید با توجه به نیاز خود پیکر بندی ، سیستم خود را تغییر دهید. برای مثال می توانید مشخص کنید که کدام درایو بوت شود و یا می توانید کنترلر USB را تنظیم کنید.

به کار انداختن سیستم عامل : پس از چک کردن سخت افزار ها و اولویت هایی که برای بوت شدن تعیین شده اند سیستم عامل راه اندازی می شود.

فعال کردن بایوس سایر قطعات : به دلیل وجود سخت افزار های زیاد و مختلف بایوس به تنهایی بررسی و آماده سازی را انجام نمی دهد زیرا امکان قرار دادن همه ی درایو ها در بایوس ممکن نیست به همین دلیل بایوس های دیگری نیز روی برخی سخت افزار ها قرار می گیرند و بایوس روی مادر بورد بایوس های دیگر را شناخته و آنها را فعال می کند. این موضوع باعث افزایش سرعت ; در هنگام بررسی های قبل از بالا آمدن سیستم نیز می شود. بایوس چیست و کاربرد بایوس در سیستم

برای دیدن سایر مطالب و محصولات در سایت فلومی می توانید اینجا کلیک کنید

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *