اخبار, اخبار شبکه و فضای وب

تحریم گوگل علیه کاریران ایرانی

تحریم گوگل

تحریم گوگل علیه کاریران ایرانی

تحریم گوگل علیه کاریران ایرانی – گوگل یکی از بزرگترین سرویس دهنده خدمات انلاین و نرم افزاری در جهان می باشد ; گستردگی سرویس های آن به قدری بالاست که می تواند ; بسیاری از خدمات را پوشش دهد.

از چند روز پیش ; برخی از کاربران شبکه های اجتماعی گزارش دادند که گوگل IP های ایرانی را شناسایی می کند . این مورد به کاربرانی که حتی IP هایی را پیدا کرده است که با وجود استفاده از برنامه هایی مانند VPN تغییر کرده اند نیز شامل می شود که با این روش اکثر کاربران فیلترینگ و تحریمها را دور می زنند. البته در مقابل همین موضوع برخی کاربران با دلیل بر اینکه به تازگی سرویس نویگیشن یا پیمایش Google Map برای ایرانیان فعال شده ; این موضوع را رد می کنند و خلاف این موضوع فکر می کنند.

موضوع تحریم ها چیز جدیدی نیست و گوگل در چند سال اخیر ثابت کرده است ; که با قوانین تحریم ها جلو می رود و به تحریم ها پایبند است ;  البته این مورد تنها برای ایران نیست و چند کشور دیگر نیز در لیست تحریم ها قرار دارند که در تحریم گوگل وجود دارند.

امروز در فلومی به بررسی این موضوع می پردازیم.

موضوع تحریم گوگل چیست؟

تحریم

اگر بخواهیم موضوع تحریم های گوگل را بررسی کنیم می توانیم بگوییم که با تحریم کاربران ایرانی ; گوگل می تواند میلیون ها کاربر ایرانی و هزاران مشاغل داخلی را تحت تأثیر قرار دهد. البته با توجه به نیاز ها و عدم دسترسی یا نیاز به یک سری از خدملات و سرویس های گوگل باید گفت که که بسیاری از این سرویس ها کاربرد قدرتمندی در کشور ندارند و در مقابل بسیاری از سرویس های گوگل هسنتند که مشابه داخلی ندارند و کاربران نیاز شدیدی به این سرویس ها دارند.

در ابتدا سرویس یوتیوب را بررسی می کنیم که به تازگی برخی از یوتیوبر های ایرانی کاهش درآمد خود را به دلیل شناسایی بازدید کنندگان داخلی و ایرانی توسط YouTube گزارش کردند. یوتیوب که کاربران ایرانی را شناسایی می کند بعد از نمایش تبلیغات نیز در ازای مشاهده هیچ درآمدی به یوتیوبر نمی دهد ، اما با توجه به گزارشات موضوع به همین جا ختم نمی شود.

در مواردی ما شاهد بودیم که برخی از کاربران ادعا می کنند از VPN استفاده می کنند و با سرویس های گوگل مانند Analytics به مشکل خورده اند.

البته تا کنون کارشناسان می گویند گوگل می تواند تا حدود 20 تا 25٪ کاربران ایرانی را تشخیص دهد  ، اما اخیرا نگرانی هایی به وجود امده است از اینکه این تعداد افزایش یابد ، که در صورت تحریم و بسته شدن خدمات و سرویس دهی این شرکت به کاربران ایرانی ; می تواند تأثیر قابل توجهی در مشاغل ایرانی داشته باشد.

 

چه سرویس هایی تحت تاثیر تحریم گوگل قرار میگیرند

گوگل تلاش کرده است اقدامات سختگیرانه تری را ; علیه محدودیت هایی که قبلاً به دلیل تحریم ها اعمال شده بود ; انجام دهد. این محدودیت ها مانند گذشته در مورد خدمات ارائه شده  ; توسط مشاغل اعمال می شود ( جدا از کاربران عادی )

پس می توانیم این نتیجه گیری را کنیم که ، موضوع تحریم هیچ تغییری در اصول قوانین Google ایجاد نشده است و محدودیت ها شامل اقداماتی است که کشورهای تحریم شده تاکنون از آنها جلوگیری کرده اند و گوگل سخت گیری های خود را برای کاربران ایرانی افزوده.

بر این اساس می توانیم موارد زیر را به عنوان بخشی از سرویس های تحت تاثیر تحریم های گوگل معرفی کنیم:

 

 • Google Analytics
 • Developer Services (سرویس‌های مرتبط)
 • گوگل dev
 • Google OAuth 2.0
 • Google Prompt
 • Last.fm
 • Slite.com
 • مشتریان Firebase
 • Youtube Premium
 • Kaggle
 • مشتریان زیرساخت ابری گوگل (GCP) / اسپاتیفای

 

چگونه کاربران ایرانی شناسایی می شوند؟

تحریم گوگل

راه های زیادی برای گوگل برای شناسایی کاربران ایرانی وجود دارد ; اما بیشترین دلیل شناسایی ممکن است; به دلیل استفاده از فیل تر شکن های رایگان باشد.  آدرس IP کاربران ایرانی احتمالاً به دلیل استفاده از VPN رایگان ; و بیشتر همین  VPN های موجود فقط آدرس IP ما را پنهان می کنند و نمی توانند از این موارد برای جلوگیری از لو رفتن آی پی ها جلوگیری کنند.

البته این مورد یکی از ساده ترین روش های شناسایی کاربران است ; و دسترسی به سوابق سرچ و روش های زیادی از جمله استفاده از زبان سیستم و موارد بیشمار دیگر می باشد که اگر سخت گیری های گوگل افزایش یابد می توان ; به راحنی تمام کاربران ایرانی را تشخیص و عملکرد آن ها را در سرویس ها و برنامه های مختلف محدود نماید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *