اخبار, نقد و بررسی

تکنولوژی کراس فایر (CrossFire) چیست؟

تکنولوژی کراس فایر (CrossFire)

تکنولوژی کراس فایر (CrossFire)

تکنولوژی کراس فایر (CrossFire) | کارت گرافیک ها دارای یک چیپست گرافیکی یا GPU هستند که با محاسبات و پردازش های گرافیکی عموما برای رندر یا گرافیک بازی ها استفاده می‌شود و می‌توانید از آن برای نمایش تصویر روی صفحه یا مانیتور رایانه استفاده کنید..رایانه های امروزی همگی به نوعی دارای چیپست های گرافیکی ( چه به صورت کارت های گرافیک چه به صورت آنبرد و در خود پردازنده ها ) هستند که قدرت پردازشی گرافیکی خود را از این پردازنده ها میگیرند.

حتما ; برای شما هم پیش آمده ; که گرافیک سیستمتان ضعیف تر از نیازتان باشد ; بخواهید گرافیک سیستم را تعویض کنید. تا به حال شده به این مورد فکر کنید ;که یک کارت گرافیک دیگر کنار کارت گرافیک فعلی سیستم خود اضافه نمایید.

این کار شاید از نطر بسیاری از کاربران غیر ممکن باشد.استفاده از قدرت پردازش گرافیکی بیش از یک کارت گرافیک در یک سیستم آن هم بدون مشکل؟

امروز در فلومی به بررسی تکنولوژی کراس فایر (CrossFire) که به کاربران اجازه میدهد از دو یا چند کارت گرافیک روی یک سیستم برای گسترش قدرت پردازشی و استفاده از قدرت همه کارت گرافیک ها برای سیستم می پردازیم.

تکنولوژی کراس فایر (CrossFire) چیست؟

تکنولوژی کراس فایر (CrossFire)

تکنولوژی کراس فایر CrossFire یک ویژگی و فناوری متعلق به AMD ( یکی از بزرگترین شرکت های تولید کننده چیپست های پردازنده و پردازنده های گرافیکی در جهان است) و شرکت تابعه آن، ATI است که می تواند چندین کارت گرافیک از یک خانواده سازگار را برای قدرت پردازش به یکدیگر متصل کند و از قدرت پردازشی همه آنها استفاده کند. (خروجی پردازشی همه کارت های گرافیک در این تکنولوژی به عنوان یک خروجی واحد کار می کنند)

ATI یکی از شرکت های زیر مجموعه شرکت بزرگ ای ام دی AMD است. بنابراین، این دو عبارت را می‌توان به جای یکدیگر برای چیپ‌ست‌ها و GPUهای تولید شده در این مقاله استفاده نمود.

عملکرد

تکنولوژی کراس فایر (CrossFire)

برای استفاده از این تکنولوژی باید اصولی را رعایت کرد .برای مثال هر کارت گرفیکی را نمیتوان در این تکنولوژی استفاده کرد.از طرفی باید کارت گرافیک ها از یک سری باشند تا بتوانند از آن استفاده کنند. پشتیبانی سیستم‌های دارای فناوری ATI CrossFire معمولاً به عنوان “n-Way CrossFire” شناخته می‌شوند. تکنولوژی Two-Way CrossFire برای سیستم‌هایی به کار گرفته می‌شود که دو کارت گرافیک از شرکت زیر مجموعه AMD یعنی ATI با استفاده از قابلیت کراس فایر به هم وصل شده باشند.

اصطلاح Three-Way CrossFire برای سیستم های موازی با سه کارت گرافیک و Four-Way CrossFire برای سیستم هایی با چهار کارت گرافیک (یا دو کارت گرافیک که هر کدام دارای دو GPU هستند) استفاده می شود.برای استفاده از این تکنولوژی باید یک کارت گرافیک به عنوان مرجع یا Master و کارت های دیگر به عنوان Slave عمل می کنند. خروجی تصویر هم با کارت گرافیک اصلی تامین می شود.

برای خرید سی پی یو از سایت فلومی اینجا کلیک کنید

حالت‌های کراس فایر

تکنولوژی کراس فایر (CrossFire)

۱ – قیچی (Scissor)

در حالت قیچی تصویر هر فرم یا فریم بین GPU های سیستم تقسیم می شود و هر کدام از آن GPU ها وظیفه رندر بخشی از فریم تصویر را بر عهده خواهند داشت.برای مثال بخشی از تصویر ( قسمت بالایی ) توسط یکی از GPU ها پردازش و قسمت پایینی تصویر توسط GPU دیگر.

همانطور که گفته شد می توانیم از چندین مدل مختلف با کارایی متفاوت در پردازش ها استفاده کنیم. با استفاه از این حالت قدرت های پردازشی تقسیم میشود. البته پردازش ها با توجه به قدرت پردازش کارت گرافیک ها متفاوت است برای مثال ; کارت گرافیک قدرتمندتر فضای بیشتری را ارائه می کند، در حالی که کارت گرافیک کندتر فضای کمتری را پردازش می کند.پردازش ها در این حالت در تعادل بار هستند.

۲ – کاشی کاری (SuperTiling)

در این حالت تمام کارت های گرافیک یک تصویر مشخص را پردازش می کنند. تفاوت این است که به جای قطع کردن صفحه، کل فریم به مربع ها تقسیم می شود که شبیه کاشی می شوند.معمولا این مربع ها 32 در 32 پیکسل هستند

هر کارت گرافیک تعدادی از این کاشی ها را پردازش می کند .در این حالت هم مکن است یک کارت گرافیک قدرتمند تر باشد. بارگذاری مجدد به صورت متعادل به این معنی است که کارت گرافیک قوی تر پردازش بیشتری خواهد داشت و کارت گرافیک ضعیف تر پردازش گرافیکی کمتری. – تکنولوژی کراس فایر (CrossFire)

۳ – فرم جایگزین (ARF)

این حالت فرم جایگزین یا ARF که مخفف عبارت Alternate Frame Rendering است ، به جای تقسیم فریم به قسمت های مساوی ، هر GPU یک فریم را به طور کامل و با توجه به قدرت خود پردازش میکند. بعد از آن بخشی از فریم و پردازش های آن توسط GPU دیگر پردازش میشود.

در این حالت GPU اول فریم اول را پردازش میکند و فریم دوم بر عهده GPU دیگر قرار میگیرد.

۴ – ابر ضد لبه (Super AA)

حالت ضد لبه یا Anti Aliasing که مخفف آن AA می باشد پردازش ها باعث بهبود نرخ فریم نمیشود بلکه این پردازش ها باعث افزایش کیفیت تصویر می شود . با یک کارت گرافیک تک پردازنده، لبه های هر پیکسل به طور کلی می تواند کمی صاف تر شود. یعنی با مقایسه پیکسل های اطراف یک پیکسل، رنگ آنها متعادل می شود تا کیفیت تصویر بهتری داشته باشد.

در این حالت ما شاهد پردازش بهتری و افزایش کیفیت تصویر هستیم. – کراس فایر (CrossFire)

 

برای خرید سی پی یو از سایت فلومی اینجا کلیک کنید

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *