آموزش, آموزش قطعات کامپیوتر

راهنمای خرید سی پی یو مناسب! (‌چه سی پی یو ای بخریم؟)

راهنمای خرید سی پی

راهنمای خرید سی پی یو مناسب! (‌چه سی پی یو ای بخریم؟)

راهنمای خرید سی پی یو مناسب! (‌چه سی پی یو ای بخریم؟) – اگر قصد جمع آوری یا اسمبل یک سیستم برای خود یا اطرافیان خود دارید باید بدانید که مهمترین قطعه  اولین قطعه ای که باید آن را انتخاب کنید همین سی پی یو است.

CPU یا پردازنده مغز یک رایانه یا لپ تاپ در نظر گرفته می شود ، تمام پردازش های سیستم توسط این سخت افزار محاسبه می شود و با کمک ابزارهای دیگر مانند مادربرد و RAM ، در نهایت به اشکال مختلف نتیجه می دهد.

تمامی اموری که توسط رایانه صورت می گیرد مانند:

  • دیدن عکس
  • ویرایش فیلم
  • استفاده از نرم افزار
  • اینطور بگوییم کوچکترین و بزرگترین کاری که با رایانه خود انجام می دهید

توسط پردازنده پردازش می شود. بنابراین ، هرچه قدرت و مشخصات پردازنده بالاتر باشد ، سریعتر می توانید کارها را انجام دهید.

در ادامه به بررسی و راهمایی خرید سی پی یو یا پردازنده می پردازیم.

 

پردازنده Intel یا AMD

راهنمای خرید سی پیراهنمای خرید سی پی

در بازار پردازنده ها ، در حال حاضر دو شرکت بزرگ و قدرتمند Intel و AMD با یکدیگر رقابت می کنند و هر ساله نسل جدید پردازنده های قدرتمند را به بازار عرضه می کنند. اگر این شرکت ها را می شناسید پس مس توانید با توجه به مشخصات این شرکت ها یکی را انتخاب کنید.

اما اگر این دو شرکت و محصولات آن ها را نمیشناسید و در انتخاب یکی از این دو برند مردد هستید ، باید بگوییم که انتخابی دشوار خواهید داشت. هر یک از این دو شرکت مزایا و معایب خود را دارد که بسته به نوع مورد نظر شما باید محصولات شرکت مورد نظر خود را انتخاب کنید. به عنوان مثال ، اگر قیمت CPU برای شما از اولویت های اول می باشد ، باید توجه داشته باشید که قیمت پردازنده های AMD بسیار پایین تر از Intel است و برای افرادی که قصد خرید CPU ارزان قیمت را دارند مناسب خواهد بود.

همانطور که می دانید AMD در تولید کارت گرافیک نیز نقش دارد. به همین دلیل ، انتخاب AMD گزینه بهتری برای کسانی است که قصد خرید یک سیستم ارزان را دارند. زیرا از نظر اقتصادی برای خرید کارت گرافیک نیازی به پرداخت هزینه بیشتر ندارید و در صورت استفاده همزمان از پردازنده و کارت گرافیک AMD عملکرد بهتری را در سیستم خود مشاهده خواهید کرد.

 

هسته سی پی یو راهنمای خرید سی پی

راهنمای خرید سی پی

هر پردازنده بسته به نوع خود می تواند چندین هسته موازی داشته باشد که هر کدام در داخل پردازنده موازی قرار دارند ( هر یک در یک کار پردازش موازی شرکت می کنند).

این بدان معناست که هنگام استفاده از نرم افزارهای گرافیکی ، هر یک از هسته ها در اجرای آن نرم افزار مشارکت دارند و پردازش را به صورت موازی انجام می دهند.

این مورد بسیار کمک کننده بوده زیرا قبل از ایجاد هسته در CPU ، تمام پردازش های کامپیوتر در یک هسته انجام می شد ، که برای اندازه گیری آن ، از معیاری به نام فرکانس استفاده شد.

فرکانس ها هنوز هم در در سی پی یو ها نقش دارند

 

هر دو غول تولید کننده پردازنده در این زمینه هر یک رویکرد متفاوتی را برای پردازنده های خود در نظر گرفته اند.

کمپانی قدرتمنداینتل تلاش کرده است تا با تمرکز بر بهینه سازی انجام سفارش ، قدرت پردازنده را در نسل های جدید افزایش دهد. از طرف دیگر ، AMD سعی کرد فقط بر افزایش تعداد هسته ها تمرکز کند. می توان گفت که اینتل در این زمینه بهتر عمل کرده  .

 

سوکت پردازنده راهنمای خرید سی پی

راهنمای خرید سی پی

این مورد نیز همانند دیگر مورد ها باید مورد توجه قرار گیرد.

پردازنده ها و تقریباً تمام اجزای اصلی رایانه در مادربرد از طریق سوکت ها متصل می شوند. این بدان معنی است که با قرار دادن پردازنده در جای خود ، می توانید از سوکت برای اتصال ساده پردازنده استفاده کنید تا پردازنده شما کار کند. از آنجا که سوکت های AMD و Intel با یک دیگر متفاوت می باشند پس در هنگام خرید باید به مرحله بعد یعنی انتخاب مادربردی که با پردازنده مورد نظر شما سازگار باشد نیز توجه کنید.

اگر بخواهیم بهتر توضیح دهیم اگر از پردازنده AMD استفاده می کنید و مادربرد شما Intel است ، اشتباه انتخاب کرده اید. در این صورت یا باید پردازنده را عوض کنید یا مادربرد خود را مناسب پردازنده انتخاب کنید.

پردازنده های اینتل دارای کانکتورهای تماسی هستند و به راحتی می توانید پردازنده را روی مادربرد نصب کنید. اما در پردازنده ها از چندین پایه استفاده شده و در سوراخ های سوکت مادربرد قرار می گیرد. تفاوت دیگر در نوع اتصال تعداد این اتصالات است. بنابراین ، هنگام خرید پردازنده مناسب ، ابتدا باید پردازنده خود را انتخاب کرده و سپس مادربرد مناسب را که با پردازنده شما سازگار است خریداری کنید.

راهنمای خرید سی پی

برای خرید سی پی یو کلیک کنید

 

اورکلاک

راهنمای خرید سی پی

سرعت کلاک یا فرکانس پردازنده برابر است با حاصلضرب فرکانس پایه (BCLK) ضربدر ضریب موسوم به ضریب Multiplier.

مفهومی به نام اورکلاک وجود دارد که می تواند با تغییر مشخصات فنی سخت افزار ، عملکرد کلی رایانه را اصلاح و بهبود بخشد.

یکی از راه های اورکلاک رایانه ، دستکاری فرکانس پایه و ضریب پردازنده است. معمولاً در پردازنده های کم هزینه ضریب Multiplier توسط سازنده قفل می شود و قابل تغییر نیست. اگر انرژی بیشتری در این پردازنده ها می خواهید ، فقط می توانید مقدار کمی کمتر از 10 مگاهرتز را در فرکانس پایه تغییر دهید.

اما در مدل های دارای Multiplier باز شده ، می توانید هم فرکانس پایه و هم ضریب را تغییر دهید.

 

راهنمای خرید سی پی

رشته یا Thread

رشته یا Threads در CPU مجموعه دستورالعمل هایی است که به هسته ها ارسال می شود. در پردازنده های AMD ، به طور کلی می بینیم که هر هسته می تواند همزمان فقط یک زنجیره اجرا کند.

اما بیشتر پردازنده های اینتل به لطف ویژگی Hyper Threading یا به اختصار HT می توانند چندین رشته را به طور همزمان از هر هسته پردازش کنند. در این حالت با توجه به پردازش همزمان انجام شده روی تعداد بیشتری از رشته ها ، سرعت و قدرت بیشتری را مشاهده خواهید کرد.

این فناوری از سال 2002 در پردازنده های اینتل وجود دارد و فقط هسته های لازم برای انجام یک فرایند و کار فعال را می گذارد و بقیه هسته ها را غیر فعال می گذارد. در این حالت هر زمان که هسته ای لازم باشد دوباره فعال شده و مورد استفاده قرار می گیرد.

با این ویژگی حتی در مصرف برق بطور قابل توجهی صرفه جویی می شود ، زیرا وقتی بخشی از هسته خاموش شود ، دیگر انرژی ای مصرف نخواهد شد.

در طول سال ها ، AMD تقریباً از همان فناوری به نام Simples همزمان چند رشته در محصولات خود استفاده کرده است که همان عملکرد را دارد ، اما طبق گزارشات ، از نظر عملکرد نسبت به Intel HT پایین تر است.

 

راهنمای خرید سی پی

برای خرید سی پی یو کلیک کنید

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *