معرفی

راهنمای خرید مانیتور گیمینگ

راهنمای خرید مانیتور گیمینگ

راهنمای خرید مانیتور گیمینگ

راهنمای خرید مانیتور گیمینگ – اگر اهل بازی های رایانه ای باشید   قطعا باید دنبال سخت افزار و تجهیزات مناسب گیمینگ باشید.

تجهیزات معمولی در خیلی موارد پاسخگو نیاز گیمر ها نمی باشد و یک گیمر باید تجهیزات قدرتمندی مانند کارت گرافیک ; اس اس دی ; مودم روتر ، نمایشگر و … تهیه کند تا در اجرای بازی دچار دردسر و مشکل نشود.

برای مثال یک گیمر که بازی های آنلاین انجام میدهد نمیتواند از یک مودم معمولی برای اجرا و انجام بازی استفاده کند زیرا هر چقدر هم که سرویس دهنده اینترنت ; اینترنت مناسبی را ارائه دهد ( که این مورد در ایران محال است) باز هم ممکن است مشکلاتی در زمینه اتصال و پینگ برای گیمر به وجود بیاید.

یک مودم / روتر گیمینگ با استفاده از بهینه سازی های صورت گرفته روی آن و استفاده از برخی تکنولوژی ههای خاص ; شبکه را برای یک گیمر مناسب می کنند تا اجرای بازی بدون مشکل باشد.

در اکثر مودم های گیمینگ بهینه سازی ها کمک به استریم هم میکند.

آیا مانیتور ( نمایشگر ) می تواند در روند بازی تاثیر گذار باشد؟

اینکه یک مانیتور میتواند تصاویر را با کیفیت بهتر نسبت به یک مانیتور دیگر نمایش دهد بر کسی پوشیده نیست اما بدانید مانیتور های طراحی شده برای گیمر ها طوری طراحی شده اند تا متناسب با نیاز یک گیمر ; بهترین عملکرد را داشته باشند.

 

برای خرید مانیتور گیمینگ به سایت فلومی سر بزنید 

 

راهنمای خرید مانیتور گیمینگ

راهنمای خرید مانیتور گیمینگ

مانیتور های گیمینگ چه کاری انجام می دهند؟

تمام تجربه بصری و نمایش محتوی یک بازی در نمایشگر رقم می خورد و اندکی ضعف در مانیتور میتواند تجریبه نامناسب برای یک گیمر ایجاد کند و لذت کافی از بازی نبرد.اکثر گیمر ها هم به قدری در این موارد وسواس دارند که می خواهند بهترین خروجی از بازی را مشاهده کنند.

شرکت های تولید کننده مانیتور ; برای راحتی کار گیمر ها نمایشگر هایی با ویژگی های خاص طراحی و تولید نموده اند که هر کدام از این ویژگی ها مانیتور ها را برای یک گیمر بهینه تر می کند.

از ویژگی های این مانیتور ها می توان به کاهش پارگی و لگ و افزایش سرعت عملکرد گیمر اشاره کرد.

ویژگی های مانیتور گیمینگ

در گدشته فقط نوع کیفیت و رزولوشن و روشنایی و ابعاد مانیتور ها مورد بحث بوده و نمایشگر ها دارای قابلیت های اضافی و پیچیده برای گیمر ها نبودند.

با این حال با پیشرفت بازی های رایانه ای ; تولید کنندگان این بازی ها نیز تلاش کردند تا بازی ها را با پیشرفت کنسول ها و قطعات ، با کیفیت بالا تر و ویژگی های بیشتری به بازار ارائه کنند و حداکثر توان سیستم ها را در بازی ها استفاده کنند .با این حساب آن مانیتور های قدیمی دیگر جوابگوی این حجم از پردازش و امور نبود تا اینکه شرکت ها کم کم ویژگی های جدید و منحصر به فردی به مانیتور های تولیدی خود اضافه نمودند.

اکنون برخی از این ویزگی های را با هم بررسی می کنیم.

 –  نوع پنل

راهنمای خرید مانیتور گیمینگ

مانیتور ها اکثرا از نوع LCD که (مخفف liquid-crystal displays ) می باشند که به طور تخصصی باید گفت که با استفاده از نور پس زمینه قادر به نمایش تصاویر می باشند.

مانیتور هایی که از نوع QLED می باشند( که فناوری جدید کمپانی سامسونگ می باشد) که در آن نانو ذرات Quantom Dot به کار رفته و دارای قدرت نمایش رنگ‌ و سایه‌بهتری می باشد.

مانیتور های OLED که (organic light-emitting diode) بحثشان فرق دارد زیرا از دیود های نوری استفاده می کنند و نور از خودشان دارند و نیازی به نور پس زمینه ندارند.

این نوع نمایشگر ها به دلیل هزینه بالا و سخت بودن طراحی و تولید آن در تولید مانیتور های کامپیوتر ها رایج نمیباشند.

LCD ها دارای چند نوع می باشند که می توان به موارد زیر اشاره نمود.

  • پنل های TN

 

این پنل ها  (Twisted Nematic) که داری کیفیت رنگ پایین تری می باشد و سالیان زیادی است که در تولید نمایشگر ها استفاده میشود که البته در طول این سالها کیفیت آن بهبود یافته و از کیفیت بالاتری نسبت به نسخه های اولیه بر خوردار است و می توان آن ها را ارزان ترین نوع دانست و به دلیل همان قیمتت تمام شده پایین از این نوع پنل به تعداد بالایی تولید می شود.

مزیت این مانیتورها می توان به زمان پاسخگویی کم اشاره کرد

معایب زاویه‌ی دید محدود و کنتراست کم

 

  • پنل های VA

 

این پنل ها نسبت به پنل‌های TN دارای کیفیت بهتر می باشند همچنین در این پنل ها شاهد زاویه دید بهتر و طیف رنگی گسترده تری نسبت به مورد قبل هستیم.

مزیت دارای طیف رنگی بیشتر و زاویه دید بهتری می باشند.

معایب سرعت پاسخگویی از پنل های دیگر پایین تر است.

 

 

  • پنل های IPS

 

بهترین نوع پنل را می توان پنل IPS دانست . این نوع پنل ها دارای کیفیت فوق العاده بالا می باشند به طوری که در اکثر مانیتور های طراحان و گیمر ها از این نوع پنل استفاده می شود.

این نوع پنل دارای زاویه دید و توازن رنگ بسیار با کیفیت و بالایی می باشند به طوری که طراحان گرافیک و تولید کنندگان محتوی از نمایشگر هایی با این نوع پنل استفاده می کنند.

مزیت دارای طیف رنگی فوق العاده و زاویه دید بسیار مناسب می باشد.

معایب سرعت پاسخگویی این پنل از پنل VA بالاتر می باشد اما همچنان سرعت پاسخگویی آن از پنل TN کمتر می باشد.

 

 –  نرخ نوسان سازی

Refresh rate یا همان نرخ نوسان سازی به تعداد رفرش و بازسازی تصاور در واحد ثانیه می گویند; و هر چقدر این مقدار بالاتر باشد تصاویر بهتر نمایش داده می شوند.این نرخ در واحد 1 ثانیه و با واحد HZ ( هرتز ) شناخته و نمایش داده می شود.

همانطور که مشاهده میکنید هر چقدر نرخ نوسان سازی نمایشگر بیشتر باشد تصاویر بهتر نمایش داده می شوند.

 

این نکته را فراموش نکنید که کارت گرافیک در همه این موارد از جمله نرخ نوسان سازی نیز تاثیر دارد; اما نرخ نوسان سازی با نرخ فریم ( نرخ خروجی از کارت گرافیک ) متفاوت می باشد.

 

 

 – G-Sync – FreeSync

در مقاله قبلی راجع به این مورد توضیح دادیم که میتوانید در این لینک مشاهده نمایید. راهنمای خرید مانیتور گیمینگ

ممکن است که هنگام اجرای بازی; شاهد ناهماهنگی تصاویر و یا مشکل پارگی صفحه (Screen Tearing)  شده باشید ;(پارگی به مشکلی که در آن قسمتی از فریم به صورت ناقص نمایش داده میشود; و همانطور که از اسمش مشخص است ;قسمتی از تصویر با قسمت دیگر هماهنگ نیست.

G-Sync این فناوری که توسط شرکت انویدیا معرفی شده ; می تواند با طراحی که ایجاد شده باعث می شود که پردازش تصاویر به بهترین حالت صورت بگیرد و علاوه بر آن رنگ بندی را با بهترین کیفیت ها نمایش میدهد( رنگ را شاداب و طبیعی تر نمایش میدهد)

با استفاده از این فناوری مشکل پارگی حل می شود; و مانیتور با تاخیر یا زودتر از ارسال نرخ فریم ها رفرش نمیشود و مشکلات نمایش تصاویر نمایش داده نمیشود و حدودا به صفر می رسد.

 

 – HDR

امروزه اکثر کاربران این نام را شنیده اند.چه در دوربین عکاسی چه در دوربین گوشی و یا نمایش گر ها.به کمک HDR که  (High Dynamic Range) می توان سایه‌ روشن‌هایی بسیار باکیفیت‌ و رنگ‌های عمیق‌ بسیار بهتری را نمایش داد.کنتراست بسیار بالا از ویژگی های این فناوری می باشد.

 

 – Flicker free

حتما برایتان پیش آمده تا با سوسو زدن و پرش تصاویر در مانیتور شاهد باشید ; که این مشکل به دلیل تغیر سریع نور پس زمینه و تغیر سریع تصاویر به وجود می آید ; که با استفاده از Flicker free می توان تصاویر را بهتر کرد و حتی از خستگی چشم جلوگیری نمود.

 

راهنمای خرید مانیتور گیمینگ

 

قابلیت های دیگری نیز در مانیتور های گیمینگ وجود دارد که در مطالب بعدی به آن می پردازیم

برای خرید مانیتور گیمینگ به سایت فلومی سر بزنید

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *