معرفی تجهیزات کامپیوتر

راهنمای خرید مودم

راهنمای خرید مودم

مودم یک قطعه سخت افزاری بسیار مهم شبکه است؛که به رایانه اجازه می دهد داده ها را از طریق خط تلفن یا اتصال کابل ارسال و دریافت کند. به عبارت ساده ، مودم دستگاهی است که کامپیوتر را به اینترنت متصل می کند. به عبارت دیگر، مودم وسیله ای است برای سیگنال های Modulator و demodulator ؛ که اطلاعات را رمزگذاری و بازیابی می کند. مدولاسیون فرایندی است برای اضافه کردن اطلاعات معنی دار به موج حامل به طوری که می تواند آن را در مسافت های طولانی منتقل کند.

 

راهنمای خرید مودم

در حالی که فناوری رایانه کاملاً دیجیتالی است، یعنی برای انتقال و دریافت اطلاعات به اعداد متکی است ، فناوری تلفن حتی تا امروز نیز تا حدودی آنالوگ است، به این معنی که برای انتقال اطلاعات از سیگنال های برقی متغیر استفاده می کند. اکنون که خطوط تلفنی ما کاملاً آنالوگ و بسیاری از فناوریهای رایانه ای (مانند لپ تاپ و غیره) کاملاً دیجیتالی است؛ چگونه می توانید از طریق آن ها به تباذل اطلاعات پرداخت؟ یک راه حل خیلی ساده! از مودم استفاده کنید.

هر مودم دارای دو رابط است؛ که یک رابط آن به خط تلفن (یا کابل ارائه شده توسط ارائه دهنده خدمات اینترنت شما) وصل می شود و دیگری به رایانه شما (یا روتر WiFi) وصل می شود.

مودم در مقابل روتر

مودم چه کاری انجام می دهد؟

مودم شما به عنوان پلی بین شبکه محلی شما و اینترنت عمل می کند.

روتر چه کاری انجام می دهد؟

یک روتر به چندین شبکه وصل می شود و ترافیک شبکه بین آنها را مسیریابی می کند. واقعاً خیلی ساده است در مورد شبکه خانگی شما، روتر شما یک اتصال به اینترنت و یک اتصال به شبکه محلی خصوصی شما دارد. علاوه بر این ، بیشتر روترها همچنین دارای سوئیچ های داخلی هستند که به شما امکان اتصال چندین دستگاه سیمی را می دهند. بسیاری همچنین حاوی رادیوهای بی سیم هستند که به شما امکان اتصال دستگاههای Wi-Fi را می دهند.

اما شما نمی توانید فقط با یک روتر به اینترنت وصل شوید. در عوض، روتر شما باید به دستگاهی وصل شود که بتواند ترافیک دیجیتالی شما را از هر نوع اتصال اینترنت شما انتقال دهد! در واقع، روتر باید به یک مودم متصل شود.

لازم به ذکر است اگر قصد دارید به صورت بی سیم به اینترنت وصل شوید یا می خواهید چندین دستگاه را به همان شبکه وصل کنید، یک مودم ساده کافی نخواهد بود. در این حالت به دستگاه دیگری با نام روتر احتیاج خواهید داشت.

تفاوت مودم و روتر

روترها و مودم های ترکیبی

برخی از ISP ها یک مودم و روتر را در یک دستگاه واحد ارائه می دهند. این دستگاه دارای ویژگی های الکترونیکی و نرم افزاری است تا بتواند هر دو عملکرد را ارائه دهد؛ به عنوان مودمی که با ISP شما ارتباط برقرار می کند و به عنوان یک روتر برای ایجاد یک شبکه خانگی عمل می کند.

 

شما می توانید لیست مودم های فروشگاه فلومی را در این لینک ، مشاهده کنید.

 

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *