اخبار, اخبار قطعات کامپیوتر, معرفی, معرفی قطعات کامپیوتر

قابلیت SLI در کارت گرافیک Nvidia

قابلیت SLI در کارت گرافیک Nvidia

قابلیت SLI در کارت گرافیک Nvidia

کارت گرافیک

قابلیت SLI در کارت گرافیک Nvidia – پردازش گرافیکی یا جی پی یو یک چیپ الکترونیکی است ; که با محاسبات پیچیده، بیشتر اوقات برای رندر کردن تصویر ها مورد استفاده قرار می‌گیرد ; و به وسیله ی آنهاست که می‌توان تصاویر را روی صفحه نمایش مشاهده کرد ; از بزرگترین تولیدکنندگان پردازنده‌های گرافیکی می‌توان به NVidia و ATI (بخشی از AMD) و Intel اشاره کرد ; در بیشتر کارت‌ گرافیک هایی که شرکت‌های دیگر تولید می‌کنند، از یکی از چیپ های این سه شرکت استفاده می کنند.

تکنولوژی SLI – قابلیت SLI در کارت گرافیک Nvidia

SLI کوتاه شده ی عبارت Scalable Link Interface است این قابلیت در اختیار شرکت انویدیا است ; و به وسیله ی آن می توان چند کارت گرافیک را با GPU یکسان به یکدیگر متصل کرد و یک خروجی با قدرت بالاتر دریافت کرد. طبق ادعای شرکت انویدیا کارایی هر کارت گرافیکی که اضافه شود ۱۰۰ درصد می باشد.سیستم هایی که فناوری SLI را دارا می باشند n-Way SLI می گویند. SLI دو طرفه در سیستم هایی است که هر دو کارت گرافیک قابلیت پشتیبانی آن را داشته باشند.

قابلیت SLI در کارت گرافیک Nvidia

حالت های مختلف SLI – قابلیت SLI در کارت گرافیک Nvidia

با استفاده از چند کارت گرافیک همزمان عملکرد سیستم بالا خواهد رفت ولی این موضوع حالت های مختلفی دارد که در ادامه آن ها را بررسی خواهیم کرد:

Split Frame Rendering – قابلیت SLI در کارت گرافیک Nvidia

در مود Split Frame Rendering که کوتاه شده ی آن SFR است هر فریم در GPU ها تقسیم می شود و هر GPU یک بخش از تصویر فریم ها را نمایش می دهد. برای مثال اگر در سیستم SLI دو کارت گرافیک داشته باشیم که هرکدام یک GPU داشته باشند و SLI دوطرفه در حالت SFR باشند GPU اول نیمه ی بالای تصویر را رندر می کند و GPU دوم نیمه ی پایین تصویر را پردازش می کند و این موضوع باعث می شود زمان رندر تصاویر نصف شود.

Alternate Frame Rendering

در مود AFR تصویر با قسمت های مساوی تقسیم نمی شود و هر پردازنده به صورت مجزا یک فریم را رندر خواهد کرد. برای مثال اگر شرایط پردازنده ها مانند مثال بالا باشد و مود SLI روی ARF باشد پردازنده ی اول  اولین فریم را رندر خواهد کرد و فریم بعدی را پردازنده دوم رندر می کند و به همین ترتیب ادامه پیدا می کند.

Anti Aliasing

در مود Anti Aliasing یا AA افزایش کیفیت تصویر اهمیت دارد. با یک کارت گرافیک تک پردازنده، لبه های هر پیکسل معمولاً تا چهار برابر صاف تر می شود. یعنی با مقایسه پیکسل های اطراف یک پیکسل واحد، رنگ آنها متعادل خواهد شد و کیفیت تصویر بهتری خواهیم داشت. در این حالت تمامی پردازنده ها یک فریم واحد را مورد پردازش قرار می دهند اما این نکته قابل توجه است که الگوی ضد لبه کردن در هر پردازنده متفاوت است.

موارد مورد نیاز برای استفاده از SLI

در این بخش به صورت مختصر مواردی که برای استفاده از SLI نیاز است را مورد بررسی قرار می دهیم:

Motherboard : مادربورد شما باید از NVIDIA SLI پشتیبانی کند و بیش از یک ورودی PCI Express داشته باشد که کارت های گرافیک روی آن نصب شود.

کارت‌های گرافیکی : کارت گرافیکی که خریداری می کنید SLI را پشتیبانی کند و نکته ی مهم اینجاست که پردازنده گرافیکی GPU آن مدل یکسان داشته باشند.

SLI Bridge : این قطعه باعث متصل شدن کارت گرافیک ها به یکدیگر می شود و به وسیله ی آن کارت گرافیک ها می توانند با یکدیگر فعالیت کنند به صورت معمول اگر مادربورد SLI را پشتیبانی کند یک SLI Bridge هم همراه آن خواهد بود.

درایور : نسخه ی نصبی درایور کارت گرافیک همواره باید به آخرین نسخه به روز رسانی شود.

قابلیت SLI باعث افزایش کیفیت زیادی در استفاده ی کاربر می شود; و حالت های مختلف آن به کاربر اجازه ی ایجاد تغییرات را خواهد داد اما ; برای کسانی که علاقمند به این موضوع هستند این نکته قابل توجه است که ; قبل از هر کاری تمامی موارد را بررسی کنند تا دچار مشکل در انجام پروسه نشوند.

شما می توانید برای مشاهده ی کارت های گرافیک و خرید آن از سایت فلومی روی این قسمت کلیک کنید

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *