معرفی, معرفی قطعات کامپیوتر

معرفی پردازنده‌های نسل یازدهمی خانواده تایگر لیک

پردازنده

معرفی پردازنده‌های نسل یازدهمی خانواده تایگر لیک

معرفی پردازنده‌های نسل یازدهمی خانواده تایگر لیک ; Tiger Lake نام خانواده ای از پردازنده های نسل یازدهم اینتل; ( که یکی از بزرگترین و محبوب ترین شرکت های تولید کننده پردازنده در چهان است ) است که در حال حاضر به طور اختصاصی برای لپ تاپ معرفی می شوند. تعدادی از تراشه های Tiger Lake از GPU یکپارچه و مبتنی بر معماری Xe استفاده می کنند. امروز در فلومی با هم به بررسی و معرفی این سری از پردازنده های نسل یازدهمی اینتل می پردازیم.

پس از مدتها انتظار کاربران برای نسل جدید پردازنده ها ; اینتل سرانجام آخرین نسل تراشه های خود را ارائه داد. در حال حاضر ; پردازنده های نسل یازدهم سری Tiger Lake اینتل به طور انحصاری برای لپ تاپ ها رونمایی شده اند و طبق اطلاعات رسمی ; پردازنده گرافیکی یکپارچه جدیدی مبتنی بر معماری Xe دارند.

بر این اساس اینتل ادعا می کند که پردازنده های سری Tiger Lake ; از استانداردهای Thunderbolt 4 و WiFi 6 پشتیبانی می کنند و قدرت پردازش آنها بسیار بهتر از نسل 10 است.

البته این مورد دور از ذهن نیست زیرا اینتل همواره تلاش کرده است ; تا با معرفی نسل جدید ارتقا سرعت و پردازش های بالا را در دستور کار قرار دهد.

 

برای خرید سی پی یو از سایت فلومی 

 

معرفی و ویژگی های پردازنده

پردازنده

بر اساس گزارشات ، خانواده تراشه های Tiger Lake بر اساس لیتوگرافی 10 نانومتری SuperFin یا همان سوپرفین ساخته شده است که با استفاده از بروز ترین فناوری های اینتل ایه گزاریشده.

Superfin یا سوپرفین لیتوگرافی جدیدی است که به تازگی و اخیرا توسط شرکت اینتل معرفی شده.

سوپرفین لیتوگرافی است که به گفته شرکت اینتل پیشرفت های چشمگیری خواهد داشت و می تواند سهولت را به همراه داشته باشد و سی پی یو های این سری را بسیار قدرتمند تر عمل می کند .به گفته اینتل این میزان توانسته تغییرات بسیار زیادی نسبت به نسل قبلی یا همان نسل ۱۰ ام پردازنده های اینتل داشته باشد.بر این اساس ما شاهد یک سی پی یو بسیار قدرتمند هستیم.

پردازنده های نسل دهم Ice Lake نیز بر اساس لیتوگرافی 10 نانومتری ساخته شده اند. اما وجود هسته های پیشرفته مبتنی بر معماری Willow Core در سری Tiger Lake این تراشه ها را بسیار قدرتمندتر از خانواده Ice Lake می کند.

از نکته های این لیتوگرافی جدید یا همان لیتوگرافی ۱۰ نانومتری  ; می تواند مصرف انرژی بسیار پایین تری نسبت به نسل قبل یا همان نسل ۱۰ دارند ; پس میتوان گفت که پردازنده های جدید مصرف انرژی کمتری دارند.

معماری Xe در پردازنده

شرکت اینتل در تراشه سری جدید تایگر لیک Tiger Lake به پردازنده گرافیکی یکپارچه مبتنی بر معماری Xe استفاده کرده تا بتواندپ ارتقا های لازم را انجام دهد.

جدا از همه بحث ها شرکت اینتل ادعا کرده که بر اساس معماری جدید  Iris Xe این سی پی یو می تواند تا دو برابر پردازش نسبت به نسل فعلی پردازنده های گرافیکی یکپارچه ارائه دهد.

البته مورد دیگری هم است آن هم اینکه استفاده از  Iris Xe در تراشه تنها به افزایش تعداد هسته های سی پی یو خاتمه نمیابد و به همینجا ختم نمیشود.

پس می توان گفت که GPU شاهد پیشرفت های زیادی همراه بوده است.اینتل هنگام معرفی سری جدید پردازنده های نسل یازدهم Tiger Lake تیزر کوتاهی از آن را منتشر کرد. در این تیزر کوتاه ما  ، شاهد بودیم که پردازنده گرافیکی Iris Xe عملکرد مشابه یا بهتری نسبت به پردازنده های نسل جدید که همزمان از پردازنده گرافیکی Nvidia MX350 استفاده می کنند ، ارائه می دهد.

 

تراشه های جدید به بهبود عملکرد کاربران در سیستم ها همراه است

در رویداد معرفی سی پی یو نسل ۱۱ اینتل  ; شرکت اینتل از ۹ تراشه در خانواده های U و Y رونمایی نموده .

از میان این تراشه ها قدرتمندترین آنها Intel Core i7-1185G7 است که اطلاعات این مورد د زیر درج شده :

سرعت تراشه در هنگام استفاده از هسته دارای سرعت پایه 3 گیگاهرتز و سرعت ساعت 24.8 گیگاهرتز

سرعت کلاک پردازنده Intel Core i7-1185G7 در حالت تمام هسته ای 4.3 گیگاهرتز

این تراشه از قدرتمندترین نسخه پردازنده گرافیکی یکپارچه Iris Xe استفاده می کند;  که دارای 96 واحد عملیاتی و حداکثر سرعت کلاک 1.35 گیگاهرتز است.

 

البته نکته ای در این سی پی یو ها وجود دارد آن هم اینکه ; برای استفاده از سی پی یو گرافیکی جدید Xe باید یکی از تراشه های i5 یا i7 جدید مورد استفاده قرار بگیرد.

برای خرید سی پی یو از سایت فلومی 

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *