اخبار قطعات کامپیوتر

پردازنده های اینتل Alder Lake می توانند تغییرات بزرگی به وجود آورند

پردازنده های اینتل Alder Lake

البته با فرض عدم لغزش پردازنده های اینتل Alder Lake تا پایان سال ۲۰۲۱ معرفی نخواهند شد

اینتل گفته است که پردازنده های Alder Lake مدل های نسل 12 آن، که از تراشه های بعدی Rocket Lake استفاده می کنند بعداً در سال 2021 راه اندازی می شوند. این اطلاعیه در بیانیه مطبوعاتی منتشر شد و جزئیات نتایج مالی اخیر اینتل (Q2) را اعلام کرد، که در آن مشاهده شده: در نیمه دوم سال 2021، اینتل انتظار دارد خط جدیدی از CPU (با نام” Alder Lake “) را ارائه دهد. که شامل اولین سی پی یو های دسکتاپ مبتنی بر فن آوری 10 نانومتری و یک پردازنده جدید سرور 10 نانومتری (با نام کد “Sapphire Rapids”) است.

چیزی که قبلاً از کارخانه در مورد شایعات پردازنده های اینتل Alder Lake شنیده ایم این است که پردازنده های دسک تاپ یا اواخر سال 2021 یا شاید اوایل سال 2022 خواهند شد، بنابراین خوب است که بشنوید که سابقاً به طور طبیعی اتفاق می افتاده است. مطمئناً ما نمی توانیم از این محدودیت زمانی که در نظر گرفته شده است، به راحتی بگذریم و بدیهی است معرفی این پردازنده در نیم سال دوم 2021 بیش از هر تاریخ دیگری مورد «انتظار» است.

پردازنده های اینتل Alder Lake

خصوصاً این مورد با توجه به تاریخچه اخیر اینتل با سیلیکون تأخیر وجود دارد، اما مطمئنا قصد این است که تراشه های Alder Lake را در سال 2021 معرفی کنند، با توجه به اینکه قرار است معرفی Rocket Lake نسل یازدهم نیز در نیمه اول سال 2021 باشد، به معنای دو برابر شدن پردازنده اینتل در سال آینده است. (در حالی که اواخر سال 2020 در مورد ظهور Rocket Lake شایعاتی ایجاد شده است، نمی تواند چنین اتفاقی در نزدیکی Comet Lake اتفاق بیفتد، تراشه های نسل فعلی که اخیراً تنها چند ماه است که در حال فروش هستند).

بنابراین، حداقل تأخیر دیگری در انتقال به سیلیکون پردازنده دسکتاپ نسل 12 Alder Lake در تکنولوژی 10 نانومتر برای اینتل وجود ندارد اما در مورد 7 نانومتری ها نیز نمی توان با اطمینان سخن گفت و همانطور که دیده ایم با تاخیر دوباره روبرو شده است.

تغییرات بزرگ

Rocket Lake Intel از لحاظ تئوریک به سرعت توسط Alder Lake کنار گذاشته می شود و به سرعت از بین می رود با این که نسل دوازدهم تغییرات خوبی را به همراه خواهد داشت. نه تنها با حرکت به 10 نانومتر، بلکه با تغییر گسترده ای در معماری اساسی تراشه های اینتل (و حتی طراحی و شکل ظاهری آنها).

شایعه می گوید که Alder Lake از فناوری ترکیبی Intel استفاده خواهد کرد که به معنی استفاده از پیکربندی هسته های پر قدرت ولی کم مصرف مشابه معماری بزرگ ARM می باشد. توانایی خاموش کردن هسته های کم توان احتمالاً یک افزایش چشمگیر برای لپ تاپ ها خواهد بود، اگرچه دقیقاً منظور از این تغییر معماری برای پردازنده های رومیزی Alder Lake دقیقاً مشخص نیست.

 

( برای خرید انواع پردازنده و قطعات کامپیوتری دیگر از فروشگاه اینترنتی Felomi.com دیدن فرمایید )

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *