اخبار سرور

6 تکنولوژی برتر سرور ؛ از فیزیکی تا مجازی و فرامجازی

6 تکنولوژی برتر سرور؛ از فیزیکی تا مجازی و فرامجازی

این واقعیت را در نظر بگیرید که آنچه ما امروز از سرورها می‌خواهیم بسیار متفاوت از چیزیست که 10 سال پیش از یک سرور انتظار داشتیم. Satya Nishtala بنیانگذار و CTO DriveScale می‌گوید:

فن آوری سرور در 10 سال گذشته راه طولانی پشت سر گذاشته است. با گذر زمان در عرصه تکنولوژی هیچ چیزی ثابت نیست و آنچه ما امروز از سرورها می‌خواهیم بسیار متفاوت از چیزیست که 10 سال پیش از یک سرور انتظار داشتیم.در واقع سرور امروزه لزوما یک وسیله فیزیکی واقعی نیست. بیایید به 6 تکنولوژی برتر سرور و  بزرگترین تِرندهای فعلی در فناوری سرور نگاهی بیندازیم.

انتقال از سیستم‌های تک پردازنده به سیستم‌های چند پردازنده

در بالاترین سطح، برنامه‌های کاربردی و بازار فناوری به تکنولوژی سرور نیاز دارند. دهه‌های پیش را به یاد بیاورید، برنامه‌های سازمانی مانند بانکهای اطلاعاتی، برنامه‌های ERP و CAD شروع به تأکید لزوم سیستم‌های سرور تک پردازنده‌ای کردند. در پاسخ به این نیاز، صنعت سرور، سرورهای چند پردازنده و همچنین سیستم‌های برنامه‌نویسی را توسعه داد تا شرکت‌ها و سازمان‌ها با آنها همراه شوند و از آن استفاده کنند. با افزایش نیاز شرکت‌های بزرگ، فروشندگان سرور، سیستم‌های چند پردازنده بزرگتر و بزرگتر را در پاسخ به تقاضای آنها ارائه کردند.

داده‌های بزرگ و مقیاس محاسبات

امروزه ما در یک محیط از داده‌ها و محاسبات گسترده قرار داریم و نسل جدید برنامه‎های کاربردی مبتنی بر وب و آخرین نسل برنامه‌های پایگاه داده NoSQL بر لزوم ساخت بزرگترین سرورهای چند پردازنده‌ای ممکن تأکید کرده‌اند.

پیشرفت در فناوری شبکه با کارایی بالا

مفاهیم مقیاس پذیری، مقاومت در برابر خرابی، تصحیح خطا و بروزرسانی خطی نیز از سخت افزار سرور به لایه‌های نرم افزاری منتقل شده است که با پیشرفت در فناوری شبکه با کارایی بالا امکان پذیر است. 10Gb اترنت را برای دستگاههای I / O که قبلاً مجبور بودند به طور مستقیم با سرورها یکپارچه شوند ، می‌توان از طریق شبکه ارائه داد. در نتیجه معماری یک سرور فیزیکی واحد به طور قابل توجهی ساده شده است. در سطح سخت افزار مقرون‌به‌صرفه‌ترین پلت فرم با یک یا دو پردازنده، حافظه و رابط شبکه ممکن شد. در عین حال لینوکس به محبوب‌ترین پلتفرم نرم افزاری پایه برای این سرورها تبدیل شده است. طراحی سرور اکنون شامل تشکیل شبکه‌ای از سرورهای فیزیکی ساده و دستگاه‌های I / O در نرم افزار است. چنین سروری را می توان بر حسب نیاز نرم افزار سازمانی، کوچک و بزرگ کرد. البته بسیاری از قطعات سخت افزاری و نرم افزاری برای کار با یکدیگر باید به درستی پیکربندی شوند که سیستم‌های جدید مدیریتی و معماری سخت افزاری آن تا همین اواخر وجود نداشته است.

ماشین‌های مجازی و فناوری‌های کانتینر

محاسبه محیط با یک نرم افزار که می‌تواند به عنوان یک برنامه بر روی یک پلت فرم سرور اجرا شود و در برنامه‌های ابری رو به گسترش است. چندین VM و کانتینرهای اینچنینی را می توان در یک سرور فیزیکی مستقر کرد و این امکان را فراهم آورد که چندین سرور را بر روی تعداد کمتری از سرورهای فیزیکی جمع کرد. در نتیجه سخت افزار به طور کارآمد بهبود می‌یابد و دیتا سنتر را کاهش می‌دهد. در این زمینه، سرور، یک VM یا یک تصویر نرم افزار کانتینر است و اصلاً یک بخش سخت افزاری نیست! چنین سروری می‌تواند ایجاد، ذخیره یا به یک سرور سخت افزاری دیگر منتقل شود. مفاهیمی که کاملاً با مفهوم سنتی یک سرور بیگانه هستند، اما قابلیت‌های استقرار را با سرورهای فیزیکی غیرقابل دسترسی ایجاد می‌کنند. علاوه بر این یک تصویر VM یا یک کانتینر از یک استک نرم افزاری کاملاً پیکربندی شده و آزمایش شده می‌تواند ذخیره و توزیع شود. این امر به استقرار سریع برنامه، صرفه جویی در هزینه‌های نیروی انسانی و زمان کمک می‌کند. این یکی از بزرگترین ارزش‌های VM و کانتینر است که با تکنولوژی برتر سرور امکان‌پذیر شده است.

پیشرفت در فناوری حافظه

پیشرفت‌های فن آوری حافظه مانند Phase Change Memory و ReRAM، می‌توانند کلاس جدیدی از حافظه را با زمان دستیابی به DRAM در سرورهای امروزی فراهم کنند. این کلاس حافظه، لایه جدیدی از سلسله مراتب حافظه را بین DRAM و حافظه ذخیره‌سازی دیسک ایجاد می‌کند که با Storage Class Memory و Persistent Memory شناخته می‌شود. ظرفیت بالا ، همراه با تأخیر کم که توسط فناوری حافظه جدید ارائه شده است. اما در عین حال چالش‌های معماری دارند که برای دستیابی به پتانسیل کامل باید برطرف شوند.

یادگیری ماشین و برنامه‌های کاربردی مرتبط به دیتابیس

تاکنون معماری‌های پردازنده عمومی مانند x86 به طور انحصاری در طراحی سرورها مورد استفاده قرار گرفته‌اند و این ریزپردازنده‌های عمومی برای هر نوع برنامه کاربردی برنامه‌ریزی می‌شوند. با این حال، برنامه‌های جدیدتر و قوی‌تر مانند یادگیری ماشین(هوش مصنوعی)، برنامه‌های امنیتی و برنامه‌های مرتبط با پهنای باند با این پردازنده‌های عمومی، بسیار ناکارآمد عمل می‌کنند. در نتیجه ، سرورهای جدیدتر امروزه بر پایه ترکیبی از پردازنده‌های GP و GPU، پردازنده‌های یادگیری ماشین و پردازنده‌های رمزنگاری هستند. این سرورهای جدید عملکرد بسیار بهتری دارند در نتیجه مراکز داده به سمت یک محیط محاسباتی جدید و پیشرفته با سرورهای ویژه منتقل می‌شوند. علاوه بر این، برنامه‌های تلفن همراه مرتبط با بانکهای اطلاعاتی سازمانی که در واقع پاسخی هستند به نیاز بازار، به این نوعِ جدید از سرورها نیاز دارند.

همانطور که دیدیم هیچ پایانی برای پیشرفت در عرضه تکنولوژی برتر سرور وجود ندارد و همواره برای مشکلات جدید راه‌حل‌های جدید کشف می‌شود. اکنون که سرور بسیار متفاوت از تصور 10 سال پیش ماست، چه کسی می‌داند در 10 سال آینده سرور به چه شکلی خود را نشان خواهد داد.

منبع: https://www.datacenterknowledge.com

0 دیدگاه در “6 تکنولوژی برتر سرور ؛ از فیزیکی تا مجازی و فرامجازی

  1. نرگس رفاهی گفت:

    امتیاز بینندگان:5 ستاره

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *